Když bychom tento článek dali třeba na Facebook, přečtou si jeho nadpis mnohé oči, v hlavě pak problikne strohá hodnotící myšlenka podle toho, jak jsme se na podobné podněty naučili reagovat. Tím to zpravidla končí a jede se dál...

Vnitřně cítíme, že na tom zklidnění a zpomalení prostě něco je, ale kdo by měl čas zpomalit? Vždyť stačí sjet o kousek níž a je tam další podnět a pod ním další a další. Tolik zábavy a aktivit na nás čeká a my máme zpomalit? Naše pozornost je neustále bombardována, a protože už je toho tolik, je třeba být stručný.
Jsme figurkami v této hře a je na nás, zda se jí dál účastníme, nebo z ní vystoupíme. Mnoho z nás je schopno vnímat už jen fotky nebo krátká videa, protože vše další už vyžaduje více pozornosti. A na tu není čas, čekají další a další podněty.
Proč by se měl člověk u něčeho zastavovat a zamýšlet, když může vesele rolovat dál a dál a vstřebat tak mnohem více podnětů? Čím víc podnětů, tím větší mám přehled, ne?
Jsou ty názory vlastně moje, nebo jsou takto nenápadně převzaté z internetu? Nasáváme je jak houba a ani si to neuvědomuje. Chceme více, chceme další, není čas něco řešit, není čas se zastavovat...
Označení pro sociální sítě je dokonalé. Zřejmě mělo symbolizovat vzájemné propojení lidí, ale sítě nejsou od toho, aby něco propojovaly… Sítě jsou od toho, aby něco lapily. A těm sociálním to jde skvěle.
Pokud se na sociálních sítích cítíte jako ryba ve vodě, ještě to nemusí znamenat, že jste ve svém živlu. Možná už jste lapeni. Ani to nemusíte zpozorovat.
Není nutné zahlcovat mozek dalšími a dalšími podněty, které umí sociální sítě chrlit donekonečna. Mozek bude mnohem šťastnější, když mu dopřejte klid. Když zpomalíte. Když půjde po chodníku bez civění do mobilu a budete vnímat svět kolem vás.
Nebo když půjdete do lesa. Bez mobilu.
Ale nenechte si radit. Koukejte na ty úžasné a vtipné obrázky a videa celý den, týden, měsíc, rok či dvacet let, protože o to více pak jednoho dne oceníte takové nudné záležitosti, jako je "klid" nebo "ticho". Jednoho dne to pro vás přestanou být synonyma pro výrazy typu "nuda" nebo "otrava". Jednoho dne zjistíte, že jste tu radost z běžného dne hledali na špatném místě…

Jan Kuthan
Autor je redaktorem Kvantové cesty, spisovatel a podnikatel. Osobnímu rozvoji se věnuje řadu let a vděčí mu za mnohé pozitivní změny, díky nimž svůj život výrazně proměnil. O své zkušenosti se rozhodl podělit také se čtenáři tohoto webu. Osobní blog: www.kuthan.cz
Základní principy spokojeného života
Chcete změnit svůj život k lepšímu?
Pokud nežijete život plný radosti a pozitivní energie, je nutné něco změnit. Každá hra má svá pravidla, a to platí i pro spokojený život. Jeho pravidla jsou přitom jednoduchá a pochopí je každý. Hrajte podle jeho pravidel a stanete se šťastnými vítězi. Rádi Vám pomůžeme na Vaší cestě k novému životu, který si zasloužíte.
Další tipy na čtení
- Jak si tvořit vlastní realitu pomocí záměru?
- Sílu slov většina lidí neumí stále docenit
- Co s tím, když podvědomí řídí 95 % našeho života?
- Zásadní knihy na téma osobního rozvoje
- O filmu Tajemství
- Jak můžete i vy pomoci současné situaci?
- Jak pracují energetická kyvadla?
- Co je to vlastně ten osobní rozvoj?
- Jak začít s osobním rozvojem?
- Také jste stále s něčím nespokojeni?
- Sledujte YouTube kanál Kvantové cesty